Оголошено open call для молодих фотографів на участь в менторській програмі
Дедлайн — 5 вересня 2022
Сторітелінг у фотографії — мистецтво не просто створювати окремі зображення, а складати цілісну історію, здатну передати певний досвід та емоції, пов’язані з ним. Запрошуємо фотографів віком від 15 до 21 року на менторську онлайн-програму з фотографічного сторітелінгу — за наставництва досвідчених менторів опанувати цю царину, щоби мати змогу розповісти історію цієї війни, якою її бачать саме вони.
Найчастіше ми чуємо історії про війну від дорослих: безпосередніх учасників або очевидців подій. Та, на жаль, підліткам також доводиться переховуватися від обстрілів, залишати свої домівки, побутувати і планувати своє майбутнє доросле життя в умовах тотальної невизначеності. Результатом менторської програми стануть візуальні історії молодих українських фотографів про їхній досвід війни.
Фотографія — універсальний спосіб розповідати історії та поширювати інформацію як про суспільно важливі події та процеси, так і про індивідуальний досвід та почуття. З одного боку, це медіа є масовим, а з іншого — часто використовує символи, зрозумілі тільки в певних країнах чи соціальних групах.
Умисне спотворення чи помилкове зчитування візуальних кодів перетворює фотографію на один з потужніших засобів пропаганди. Саме тому освіта та грамотність у сфері фотографічного сторітелінгу є важливим інструментом для молодих авторів — щоби вправно розповідати історії, уникаючи при цьому маніпуляцій.
Менторська програма з фотографічного сторітелінгу для молодих фотографів організована міжнародним фестивалем сучасної фотографії Odesa Photo Days за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
МЕНТОРИ
АЛІНА СМУТКО
Фотографка-документалістка, фотожурналістка. Три роки працювала в окупованому Криму як позаштатний репортер українського бюро Радіо «Свобода». Нині — у команді Суспільне Новини. Працювала над персональними проектами в Україні, Молдові, Грузії, Вірменії, Азербайджані та Туреччині. Зокрема знімала на Донбасі, у Придністров‘ї, Абхазії та Нагірному Карабасі.
Публікувалася в Liga.net, Українська правда, Фокус, Hromadske, OpenDemocracy, Deutsche Welle, BBC, Politico, Reuters, Der Spiegel, National Geographic, SZ Magazine, The British Journal of Photography.
Учасниця багатьох колективних і персональних виставок в Україні та за кордоном. У числі переможців Newspaper Day Photo Contest 2015 (Київ), Nikon Photo Contest 2019 (Токіо, Японія), Corporate Photo Contest RFE/RL 2019 (Прага, Чехія). Одна із «12 RFE/RL Women Who Make Headlines» у 2019 році за версією головного офісу Радіо «Свобода»/Радіо «Вільна Європа» (Прага, Чехія).
ТАРАС БИЧКО
Народився у Львові. Працює в жанрах документальної та вуличної фотографії. Його роботи були виставлені на Miami Street Photo Festival (2016, 2017, 2018), Eastreet 4 – photography of Eastern Europe (2017), Odesa//Batumi Photo Days (2017), Leica Street Photo (2018) та багатьох інших міжнародних та українських фестивалях та конкурсах.
Переможець Всеукраїнського конкурсу «Фотограф року 2016» у номінації «Вулична фотографія»; фіналіст і другий переможець у номінації «Найкраще фото» на конкурсі Documentary Family Awards (2018). Автор двох книг: «Сихів» (Львів, 2020); «2 КІМНАТИ» (Львів, 2021). Учасник групової виставки War Diaries (Польща-Грузія) та експозиційного проєкту для художників і художниць з України «Укриття» (Львівський муніципальний центр) з серією «Тил» (Львів, 2022).
Його фото було включено до книги «100 Great Street Photographs» (Prestel, 2017), також роботи Тараса публіковалися в LFI, Burn Magazine, National Geographic, Lens Culture, 121 clicks, Bird in Flight та інших. Один із засновників групи та кураторів Ukrainian Street Photography та учасник Little Box Collective.
МИХАЙЛО ПАЛІНЧАК
Український вуличний та документальний фотограф, який проживає та працює в Києві, Україна. Народився в січні 1985 року в Ужгороді у фотографічній родині. Почав займатися фотографією у 2008 році. З 2012 року учасник Української фотографічної альтернативи (UPHA), а з 2014 року — Української асоціації професійних фотографів.
2014-2019 Офіційний фотограф Президента України. Засновник онлайн-журналу Untitled та співзасновник групи Ukrainian Street Photography. Його фотографії зберігаються у приватних колекціях та постійних колекціях музеїв фотографії. Автор двох фотокниг «Обличчя Майдану» та Anamnesis.
Друкувався у таких виданнях як TIME, The New York Times, Esquire, The Guardian, Forbes, Chicago Tribune, Los Angeles Times, Le Monde, Le Figaro, Liberation, Politiken, Bloomberg, Spiegel, Stern, Paris Match, Newsweek, Financial Times,The Washington Post тощо. З 24 лютого документує повномасштабну війну Росії проти України, переважно в Києві та області.
ВАЛЕРІЙ МІЛОСЕРДОВ
Український документальний фотограф, фотожурналіст родом з Херсонщини. Розпочинав кар’єру у 1980-х, тож у його об’єктив потрапили важливі історичні події: Перебудова, розвал Радянського Союзу, путч у Москві, війна у Придністров’ї та інші. Знімав Донбас, починаючи з кінця 80-х, в 90-х створив серію «Покинуті люди», яка отримала спеціальну премію журі на міжнародному конкурсі Le Grand Prix Images Vevey у місті Веве, Швейцарія.
2015 року створив серію на Сході України Wariupol. Проводив майстер-класи з фотографії для ветеранів АТО та людей, що пережили полон у самопроголошених республіках Л/ДНР. Працював у фонді «Ізоляція», який переїхав з Донецька до Києва, та у меморіальному центрі Голокосту «Бабин Яр». Автор курсу теоретичних і практичних занять по створенню фототем у Школі фотографії Віктора Марущенка.
ІГОР ЧЕКАЧКОВ
Фотограф, педагог, засновник Chekachkov Photo Academy. Розпочинав як фотожурналіст, а згодом знайшов себе в області художньої фотографії. Його роботи були опубліковані у National Geographic, The Guardian, Le Monde, Der Spiegel, Forbes, The Econimist, Bird In Flight та інших. Проекти Чекачкова були представлені на численних виставках і фестивалях, серед яких: La Quitreme Image (Париж), Galerie Claude Samuel (Париж), Ukrainian Museum (Нью-Йорк, Ukrainian Cultural Centre (Лос Анджелес), фестиваль Odesa//Batumi Photo Days, HYBRID (Мадрид) тощо.
У 2017 році заснував Chekachkov Photo Academy, де є ментором курсу «Художня фотографія». З 2017 року є викладачем курсу Нульового року у Харківській Школі Архітектури.
Умови участі в менторській програмі з фотографічного сторітелінгу:
- до участі у програмі запрошуються фотографи з України віком 15-21 рік, які перебувають на території України або тимчасово виїхали з України після 24 лютого 2022;
- участь в проєкті безоплатна;
- до участі буде відібрано 25 учасників;
- робоча група – п’ять осіб.
- кожен учасник може працювати лише з одним ментором;
- учасник надає згоду на використання матеріалів, створених під час програми, для створення онлайн-звіту за результатами проєкту, подальшої промоції та у виставкових цілях;
- всі авторські права будуть збережені за учасником проєкту (у разі необхідності може бути використаний псевдонім).
Як подати заявку:
- надіслати на e-mail thephotodays@gmail.com портфоліо (PDF розміром не більше 5 МБ або до 10 фотографій окремими файлами, тема листа — «Менторська програма») та заповнити анкету не пізніше 5 вересня 2022;
- анкети без портфоліо чи портфоліо без заповненої анкети розглядатися не будуть;
- фотографії можуть бути зроблені на будь-яку камеру чи телефон;
- роботи можуть бути надіслані автором/кою або батьками за згоди автора/ки.
Список відібраних учасників буде оголошений до середини вересня 2022 року. Менторська програма (лекції та робота в групах з менторами) відбудеться онлайн протягом вересня-жовтня 2022 року. Детальний розклад буде оголошений додатково.