Міжнародна виставка «Нотатки про простір»

Notes on Space

Дисклеймер: усі виставки ми планували відкрити 23-26 квітня під час Odesa Photo Days 2020, проте ситуація змінилася через пандемію коронавірусу. Слідкуйте за подальшими новинами фестивалю.

Партнерська локація — Музей сучасного мистецтва Одеси.

Протягом усього нашого життя ми створюємо, перебудовуємо і знищуємо простір, в якому живемо. Будівлі, робочі місця, вулиці та площі — це матеріальне середовище, на яке ми постійно впливаємо. Але воно, в свою чергу, позначається на нашій поведінці: визначає напрямок та спосіб пересування, прищеплює ієрархію і цінності, властиві суспільству чи класу, до якого ми належимо. Тому не дивно, що поняття «розбудова» не обмежується фізичною матерією. Ми не тільки будуємо домівки, стосунки і пам’ятники, але й формуємо ідентичність, простір і політичний устрій. Ми створюємо спогади минулого та майбутнього.

«Нотатки про простір» є спробою висвітлити різні елементи цих складних стосунків: від винахідливості дітей, які у формі гри створюють вигадані місця з того, що в них є під рукою, до чіткої інструментальної ролі, яку виконують будівельники; від абстрактної взаємодії з навколишнім середовищем до штучних приміських районів, сповнених власною системою поглядів. Простір був та залишається політизованим, у ньому присутня гендерна упередженість. Це може тільки посилитись у майбутньому, якщо ми будемо використовувати штучний інтелект, який підживлюватиметься спотвореними даними, отриманими у минулому та теперішньому. Вже сьогодні ми спостерігаємо, як під впливом політичної волі, ідеології і величезних приватних інвестицій змінюються наші міста та села і руйнуються зв’язки між усім тим, що колись було загальним. Чи не час повернути наші власні творчі сили?

Фотографи: Густаво Бальбела, Девід Баррейро, Керолайн Колкман, Карола Лампе, Сара Перович.

Куратор: Тітус Шабельські — фотограф та візуальний художник. Отримав освіту з журналістики та соціальних комунікацій в університеті Ніколаса Коперника в Торуні, Польща, та з фотографії в Університеті мистецтв у Познані, де зараз проводить докторське дослідження. Він працював з Центром сучасного мистецтва в Торуні, галереєю Miłość в Торуні та журналом Krytyka Polityczna. Лауреат стипендії пам’яті Конрада Пустола як соціально ангажований фотограф (2017). Колишній редактор інтернет-журналу Magenta, присвяченого сучасній фотографії, тепер редактор мистецького академічного журналу Postmedium.

PARALLEL — ЄВРОПЕЙСЬКА ФОТОПЛАТФОРМА

Сучасна фотографія, складна і еклектична, не піддається межі та визначенню. Колись культурний об’єкт, згодом фотографія стала культурною соціально-мистецькою практикою, яка залучає широкий спектр естетики, технологій та діячів, більшість з яких перетинаються та нашаровуються. Все це різноманіття сприяло створенню PARALLEL.

PARALLEL — це платформа, яка об’єднує творчі європейські організації, які прагнуть сприяти міжкультурному обміну та наставництву з метою встановлення нових стандартів сучасної фотографії. Серед членів музеї, галереї, культурні центри, фестивалі, мистецькі школи та видавці — 18 найбільш яскравих європейських культурних центрів з 16 різних країн, які братимуть участь у виборі та розміщенні починаючих художників та кураторів, організації виставок та просуванні мистецьких мереж.

PARALLEL розробляється та очолюється Procur.arte та співфінансується Програмою Creative Europe Європейського Союзу.

Фото на обкладинці: Девід Баррейро.