Підсумки року від Odesa Photo Days
Вітаємо українську фотоспільноту з прийдешнім Новим 2025 роком! Дякуємо авторам та авторкам, українським та міжнародним культурним інституціям, партнерам за співпрацю, наполегливість і продовження роботи та боротьби з ворогом. За 2024 рік команда Odesa Photo Days разом з вами реалізувала чотири важливих міжнародних проєкти, кожен з яких тим чи іншим чином підсилює українські голоси у світовій фотографії, розповідає важливі історії про нас, нашу культуру, історію та війну, що триває.
Виставка «Покоління стійкості» в Брюсселі
З 26 січня до 23 березня 2024 року в Hangar Photo Art Center (Бельгія) відбулася масштабна виставка української фотографії «Покоління стійкості – 22 українських фотографи».
Виставка показала виклики, з якими стикаються кілька поколінь українських фотографів та фотографок, від Харківської Школи Фотографії до сучасних художників і молодих авторів.
«Історія України — це боротьба за майбутнє, яка триває крізь покоління. Тут фотографія та мистецтво стають одним з основних методів фіксації та архівування змін, а також одним із способів боротьби у війні та опору колоніальній політиці», — розповідає Катерина Радченко, кураторка виставки.
Повний список учасників: Валентина Білоусова, Сергій Солонський, Сергій та Віктор Кочетови, Євген Павлов, Олександр Супрун, Олександр Чекменьов, Борис Михайлов, Олена Субач, Михайло Палінчак, Ігор Єфімов, Дар’я Свертілова, Оля Коваль, Владислав Краснощок, Ліза Букрєєва, Максим Дондюк, Саша Курмаз, Тім Мельников, Володимир Матейчук, Володимир Шапіро, Анастасія Баклажко, Христина Новикова, Діана Данилюк.
Куратори: команда Hangar Photo Art Center та Катерина Радченко. Виставка відбулася у рамках восьмого фестивалю PhotoBrussels та була розроблена у співпраці з Музеєм Харківської Школи Фотографії (MOKSOP).
Фото з Брюселю: Дарія Свертілова
Третій випуск The Information Front
Третій том видання The Information Front вийшов з нагоди виставки «Покоління стійкості». Він присвячений десятиріччю війни, що триває в Україні, від незаконної анексії Криму росією до нинішнього повномасштабного вторгнення.
Автори та авторки, представлені у виданні: Ігор Чекачков, Оля Коваль, Володимир Петров, Станіслав Остроус, Андрій Бойко, Валерій Ведута, Дарія Свєртілова, Гєра Артемова, Яна Кононова, Поліна Полікарпова, Ігор Єфімов, Юлія По, Алекс Бланко, Катерина Алєксєєнко, анонімний солдат.
Увесь прибуток від продажу The Information Front йде на підтримку української культури, зокрема фотографів, у партнерстві з Odesa Photo Days.
Ви можете купити видання онлайн на сайті Village Book (UK) та Schilt Publishing & Gallery (ЄС та світ).
Проєкт Beyond the Silence
Цьогоріч Odesa Photo Days разом з Magnum Photos розробили міжнародний проєкт Beyond The Silence. Його головною метою є дослідження зв’язків між п’ятьма країнами — Україною, Казахстаном, Мексикою, Нігерією та М’янмою, — створюючи діалог між фотографами та візуалізуючи їхні історії, досвід і рефлексії на спільні проблеми. Проєкт звертається до фотографії у спробі віднайти формат комунікації, який міг би підсвітити неочевидні і часто невидимі точки перетину між спільнотами у різних куточках світу.
У листопаді розпочався світовий тур виставки Beyond the Silence. Першою країною став Казахстан. З 15 листопада по 15 грудня 2024 у галереї Egin Space були представлені роботи шести авторів: Іри Лупу, Михайло Палінчака (Україна), Ядикара Ібраімова (Казахстан), Фаваза Ойдіжі (Нігерія), Томаса Дворжака (Німеччина, Magnum Photos) та Ньюші Таваколян (Іран, Magnum Photos).
Кураторка проєкту та виставки в Казахстані — Катерина Радченко, засновниця Odesa Photo Festival, Україна. Координаторка проєкту в Казахстані — незалежна кураторка Гаухар Сатпаєва.
Фото з Алмати: Роман Єгоров
У грудні за кураторства Катерини Радченко відкрилися одразу дві виставки в Мексиці — у місті Оахака та в Мехіко.
До 26 січня 2025 в Centro fotografico Manuel Alvarez Bravo в Оахаці представлена частина проєкту, присвячена темі цензури. У ній демонструються історії трьох авторів: Рафала Мілаха (Польща, Magnum Photos), Саші Курмаза (Україна) та Даніеля Орландо Ла Гарсія (Мексика).
Усі учасники проєкту Beyond the Silence з 13 по 26 грудня були представлені у просторі Foro Rebollar (Мехіко). Ця виставка стала можливою завдяки зусиллям Українського інституту та за участі Посольства України в Мексиці.
Фото з Мехіко: Фернандо Клінт
Наступні виставки світового туру Beyond the Silence відбудуться в Камбоджі у рамках фестивалю Angkor Photo Festival & Workshops та в Нігерії напочатку 2025 року. Виставка в Україні запланована на березень 2025 року у Львові.
Beyond the Silence — спільний проєкт, організований Magnum Photos у партнерстві з міжнародним фестивалем сучасної фотографії Odesa Photo Days (Україна), Centro de las Artes San Agustín (Мексика), Africa Artists’ Foundation (Нігерія), Vlast (Казахстан) та Angkor Photo Festival & Workshops (Камбоджа) за підтримки Open Society Foundations та Українського інституту.
Українська фотографія на театральному фестивалі в Авіньйоні
У липні 2024 року на одному з найстаріших театральних фестивалів — The Festival d’Avignon у Франції — відбулася фотовиставка From Inside під кураторством Катерини Радченко.
Виставковий проєкт From Inside поєднав три локації і роботи чотирьох українських авторів: Дар’я Свертілова, Ігор Єфімов, Павло Дорогой та Олександр Чекменьов. Вони звертаються до глибинних переживань та персональних історій українців та намагаються візуалізувати їх через фотографію.
Фотовиставка була частиною широкої української програми Pavilion of the Future, Ukraine 2024: With Beating Hearts, яку в Авіньйоні вдруге представили Український інститут та La Manufacture.
Український тур виставки World Press Photo 2024
Вже другий рік поспіль Odesa Photo Days за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні організовує всеукраїнський тур виставки переможців глобального конкурсу World Press Photo. У жовтні-листопаді відбулася виставка World Press Photo 2024 в Довженко-Центрі в Києві. До 12 січня виставка триває в Одеському національному художньому музеї. Наступні зупинки — Дніпро та Луцьк.
Цьогорічними фіналістами європейського регіону стали дві серії з України — проєкт Йоганни Марії Фріц «Гребля Каховської ГЕС: повінь у зоні бойових дій», зроблених під час евакуації цивільних під час повені, а також проєкт «Війна це особисте» української фотографки Юлії Кочетової, у якому переплітаються фотографічні зображення, поезія, відеокліпи та музика, завдяки чому авторка має змогу транслювати досвід війни через власний досвід. Її робота здобула першість у категорії «Відкритий формат».
Фото з Києва: Володимир Петров
Фото з Одеси: Іван Страхов
Також у 2024 році завершився тур Італією (Барі, Венеція) виставки Contra Spem Spero, а у рамках міжнародного фотофестивалю у Лодзі Катерина Радченко представила кураторську виставку українських фотокниг.
Дякуємо, що були з нами і продовжуємо працювати! Бажаємо у новому 2025 році сил, наснаги, міцного здоров’я та перемоги вільної незалежної України! Теплих свят!
Команда Odesa Photo Days.